strona główna

AKTUALNOŚCI WADO RYU STOWARZYSZENIE ZAJĘCIA O MNIE KONTAKT GALERIA LINKI HOME TESTY facebookHironori OhtsukaHironori Otsuka in 1912
Styl Wado-ryu został stworzony przez sensei Hironori Ohtsukę.

Hironori Ohtsuka urodził się jako pierwszy syn doktora nauk medycznych - Tokuiuro Ohtsuka - 1 czerwca 1892. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę w szkole, gdzie studiował Shindo Yoshin Ryu Jujitsu, pod okiem sensei Shinzaburo Nakayamy, głównego instruktora dojo Genbukan w Shimotsuma i nauczyciela wychowania fizycznego w Shimotsuma Middle School, a przede wszystkim Trzeciego Wielkiego Mistrza tego stylu Jujitsu Stylu, który kładzie duży nacisk na grację i wdzięk ruchu. Inspirowany tym Ohtsuka zaczął zwracać uwagę na harmonię przyrody. Na to, że drzewa zachowują swoją siłę i stabilność mimo elastyczności, i mimo naginania się do warunków pogody. Obserwując to młody Ohtsuka zaczął dostrzegać znaczenie naturalnego charakteru ruchu. Lekcje te odgrywają ważną rolę w ukształtowaniu dzisiejszego karate "Wado". W obronie, ataku i pokonaniu przeciwnika użycie masy oraz wagi ciała napastnika odgrywa w nim równie istotną rolę, jak własny ruch ciała.


Studiując na Waseda University (1910-1917) Ohtsuka nadal zgłębiał techniki Shindo Yoshin Ryu Jujitsu, eksperymentując jednocześnie z innymi stylami Jujitsu i badając techniki większości sztuk walki. Studiując Jujitsu nauczył się dużo na temat punktów witalnych ciała oraz budowy i mechaniki szkieletu.


W 1917 roku zmarł ojciec Ohtsuki, co zmusiło go do przerwania nauki. Rozpoczął pracę jako urzędnik w Banku Kawasaki, mimo że marzył o byciu pełnoetatowym instruktorem. Nie zaprzestaje jednak doskonalenia się w sztukach walki i 1 czerwca 1921 roku otrzymje  Menkyo Kaiden (certyfikat mistrzowski i licencję do nauczania) w Shindo Yoshin Ryu Jujitsu od Tatsusaburo Nakayamy, czwartego Wielkiego Mistrza tego stylu.

Hironori Ohtsuka (górny rząd z lewej) z matką, bratem i siostrami

W 1922 roku Ohtsuka po raz pierwszy zetknął się z karate. Podczas festiwalu sportowego w Tokio spotkał sensei Gichina Funakoshiego. Funakoshi był pod wrażeniem entuzjazmu Ohtsuki i jego determinacji zrozumienia Karate. Funakoshi zgodził się nauczać go wszystkiego, co wiedział o Karate. Współpraca Ohtsuki i Funakoshiego trwała do 1930 roku, ćwiczył on w tym czasie wszystkie kata przywiezione przez Funakoshiego z Okinawy. Jednocześnie pod okiem Choki Motobu Kenwa Mabuniego  , studiował również Okinawskie Kobudo.


Okinawskie Karate koncentrowało się wyłącznie na Kata. Sensei Funakoshi nie wierzył, że sparing jest konieczny dla realistycznego treningu. Motobu podkreślał jednak konieczność swobodnej walki i stworzył serię dwuosobowych kumite nazywanych YAKUSOKU kumite. Ohtsuka również uważał, że w ówczesnym karate brakuje pełnego ducha Budo, koncentrującego się zarówno na obronie, jak i ataku. Dlatego Ohtsuka Sensei rozwijał Yakusoko Kumite, aby zrekompensowa brak technik ataku. Uważał, że potrzebne jest bardziej płynne karate, postanowił więc opuści mistrza Funakoshiego i skoncentrował się na rozwijaniu własnego stylu.


Rok 1934 był ważnym rokiem dla Ohtsuki i karate. 28 lutego urodził mu się syn i jednocześnie Ohtsuka uznał że zostaje pełnoetatowym instruktorem karate. Porzucił założony w 1928 roku szpital i cały swój czas poświęcił na nauczanie karate. W 1935 roku dzięki wsparciu sensei Jigoro Kano Ohtsuka otrzymał propozycję od Japan Martial Arts Federation aby stworzy osobny styl, ale początkowo jako rozszerzenie Judo. Jako nowy styl karate został oficjalnie zarejestrowany w 1938 roku po przyznaniu Ohtsuce tytułu Renshi-go. W następnym roku Japonia Martial Arts Federation poprosił wszystkie style karate, aby zarejestrowały swoje nazwy. Ohtsuka zarejestrował nazwę "Wado-Ryu". Inne style zarejestrowane w tym roku to: Shotokan Ryu, Goju Ryu i Shito-ryu.

Kolejne lata to rozwój Wado-Ryu. Otwerano koleine dojo a Ohtsuka stawał się rozpoznawalną postacią w świecie sztuk walki. W 1942 otrzymał tytuł „Kyoshi-go”. W tym samym roku, przyszły wielki mistrz Tatsuo Suzuki, rozpoczął naukę w karate Wado-Ryu. W 1943 roku Ohtsuka II zaczął swoją karierę w dziedzinie sztuk walki. Zaczął naukę z Kendo pod ścisłą nauką oficera wojskowego zwanego Miyata Sensei. W 1944 roku Ohtsuka Sensei został mianowany instruktorem Karate Japończyków.

W 1945 Ohtsuka II zaczął trenowa u swojego ojca.

W 1955 r. odbyły się pierwsze mistrzostwa Japonii Wado-Ryu Karate.

Do lat sześćdziesiątych Sztuki Walki, w tym karate Wado-Ryu rozwijały się na wyspach Japonii, nieznane poza wschodem. W 1963 r. trzyosobowy zespół wyjechał z Japonii, aby zdoby Amerykę i Europę. Zespół składał się z sensei Toru Arakawy , sensei  Hajime Takashimy i sensei T. Suzukigo. Wrażenia pozostawione w Ameryce i Europie było ogromne. Wado-Ryu Karate zostało uznane na całym świecie. Dzięki tym 3 mężczyznom, Wado-Ryu Karate stało się obecnie i uznawane na całym świecie zachodnim.

W Japonii, w 1966 r, Ohtsuka Sensei otrzymał Order Wschodzącego Słońca, piątej klasy, i tytuł „Kun Goto Suokuo kyoku Jujitsu Shou” nadany mu przez cesarza Hirohito. Został on nagrodzony za jego poświęcenie i nauczanie karate.

W 1972 Ohtsuka Sensei otrzymał zaszczyt nigdy wcześniej nie nadawany w karate. Prezydent International Martial Arts Federation, członek japońskiej rodziny królewskiej, nazwał Ohtsukę tytułem „Meijin” - najwyższym tytułem w sztukach walki - 10 Dan.

W 1980 Ohtsuka Meijin zaczął myśle o emeryturze jako szef Wado Karate i chciał, aby jego syn przejął po nim tę funkcję. Jednak inni wysokiej klasy instruktorzy Wado Karateka nie zgodził się na to i chcieli aby do pełnienia tej funkcji był powołany inny lider. Mimo wielu negocjacji nie zdołano osiągnąć porozumienia i część z nich odeszła i założyla własne stowarzyszenia. Ohtsuka Meijin prowadził Wado-Ryu Karate do 20 listopada 1981 roku, kiedy ostatecznie postanowił zrzec się funkcji Wielkiego Mistrza Wado-Ryu Karate i jako swego następcę mianował swojego syna Hironori Ohtsuka 2.

Hironori Ohtsuka Meijin spokojnie zmarł 19 stycznia 1982 roku.

Na podstawie:

www.wikf.com/wado.php

www.en.wikipedia.org/wiki/Hironori_Otsuka

www.dojoupdate.com/wado-ryu-karate/master-hironori-otsuka/


AKTUALNOŚCI -- WADO RYU -- STOWARZYSZENIE -- ZAJĘCIA -- O MNIE- KONTAKT - GALERIA-- LINKI - TESTY - HOME